Neden Regülatör ?

 

Kıbrıs'ta şehir elektriği normalde 240 volttur. Fakat genellikle geceleri 260 volta kadar çıkabiliyor. Halbuki ithal edilen elektrikli cihazların birçoğu 220-230 volta göre imal edilmişlerdir ve bu nedenle yüksek voltajdan dolayı sık sık arızalar görülebilmektedir. Bir diğer sorun ise düşük voltajdır ve bazı bölgelerde dağıtım şebekesi yetersiz kaldığı için 150 volta ve hatta altına düşebilmektedir. Bu gibi durumlarda elektrikle çalışan birçok cihaz normal bir şekilde çalışamamakta ve hatta buzdolabı gibi motor içeren cihazlar arızalanmaktadır.

 

Diğer bir husus ise elektriklerin sık sık kesilmesidir. Elektrikler yeniden geldiğinde sistemde büyük dalgalanmalara yol açabilir ve bu nedenle çok kısa süreli olarak sistemde çok yüksek voltajlar oluşabilir. Bu nedenledir ki mümkün olduğunda bir elektrik kesintisi sırasında cihazlar kapatılmalı ve elektrik geldikten sonra bağlanmalıdırlar. Aksi takdirde ilk anda gelen yüksek elektrik cihazlarınıza zarar verebilir.

 

Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı cihazlarınızı korumak için voltaj regülatörü kullanmanız gerekmektedir. Regülatörün görevi voltaj düşükse yükseltmek, yüksek ise düşürmektir. Genellikle regülatör çıkışları 220 volta ayarlanmaktadırlar. Ancak istenildiği takdirde bu değer değiştirilebilir. Ayrıca ELKO regülatörleri çıkış voltajını kontrol ettikten sonra çıkışa bağlamaktadır, dolayısıyla ilk anda gelen tehlikeli boyutlardaki yüksek elektriği geçirmediği için cihazlarınızı korumaktadır. Bütün bir evi korumak istiyorsanız genellikle 20KVA gücünde olan bir regülatörü tavsiye ediyoruz.